Badania nieniszczące Chorzów

Badania nieniszczące (NDT – non destructive testing) powinny być wykonywane nie tylko na etapie budowy danego elementu, ale również w trakcie jego eksploatacji. Pomiar ten jest bardzo ważny, a od jego wyniku zależą dalsze losy kontrolowanego budynku, sprzętu lub maszyny. W Endo-Tech oferujemy narzędzia, które nie tylko zapewnią miarodajny wynik wspomnianego badania, ale również znacznie ułatwią przeprowadzenie samego procesu.

Na czym polega badanie nieniszczące?

Wyróżniamy kilka rodzajów badań nieniszczących. Każde z nich opiera się na innej zasadzie działania. Są to m.in.:

  • Badania wizualne (VT),
  • Metalograficzne,
  • Badania penetracyjne,
  • Magnetyczno-proszkowe,
  • Radiograficzne.

Endo-Tech posiada renomowany sprzęt do przeprowadzenia każdego rodzaju badania nieniszczącego – w Chorzowie również oferujemy nasze produkt. 

Testy z użyciem sprzętów tj. boroskopy, endokamery czy lampy UV przeprowadza się na elementach metalowych, nie ingerując w strukturę i nie wpływając na ich pracę. W zależności od użytej aparatury możesz wykryć istniejące wady konstrukcyjne oraz eksploatacyjne, do których należą m.in.:

  • Mikropęknięcia,
  • Naloty korozyjne,
  • Podejrzane wgniecenia,
  • Rozwarstwienia struktury oraz inne.

Dlaczego warto przeprowadzać badania nieniszczące?

Po pierwsze jest to główny element prewencyjny zapobiegający poważnym awariom, które nie tylko zagrażają samym sprzętom, ale również zdrowiu i życiu osób obsługujących maszyny przemysłowe. Ponadto dzięki wcześnie wykrytym usterkom masz możliwość wykonania niewielkiej i zazwyczaj tańszej naprawy. Możesz je przeprowadzić nawet w trakcie pracy danej maszyny, dzięki czemu nie doprowadzisz do przestoju produkcji.

Badania nieniszczące w Chorzowie pozwalają również skontrolować jakość materiałów przed ich ewentualnym montażem. Wyniki analizy dostarczają dokładnych danych tj. grubość, gęstość czy skład chemiczny poszczególnych elementów. Mając gwarancję ich jakości, zyskujesz pewność, że konstrukcja czy maszyna z nich zbudowana również spełnia niezbędne normy. 

Badania nieniszczące są bezpieczną metodą, którą można wykonywać w różnych dziedzinach przemysłu. Przeprowadza się je zarówno na elementach konstrukcyjnych, jak i częściach „pracujących” (głównie metalowych, choć zdarza się, że również na niemetalowych). W Endo-Tech oferujemy sprzęt najwyższej jakości, dzięki któremu wykonasz miarodajne badania i kompleksowo ocenisz sprawdzany komponent. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.