Fiberoskop a endoskop

utworzone przez | mar 15, 2024 | Aktualności | 0 komentarzy

Zarówno fiberoskop, jak i endoskop to specjalistyczne urządzenia, które sprawdzają się przy badaniu trudno dostępnych miejsc. Stosuje się je w zakresie inspekcji oraz napraw. Różnią się jednak między sobą pod wieloma względami, które określają jednocześnie możliwości ich wykorzystania. Co odróżnia fiberoskop od endoskopu?

Czym się różni fiberoskop od endoskopu?

Fiberoskop techniczny to specjalne urządzenie inspekcyjne z elastyczną sondą, która ma włókna optyczne przekazujące obraz z kamery znajdującej się na końcu sondy. Elastyczność oraz zdolność do manewrowania tą maszyną sprawia, że fiberoskopy docierają do miejsc z ograniczonym dostępem, będąc idealnymi urządzeniami do inspekcji wewnątrz rurociągów, silników czy maszyn. Endoskop techniczny również ma kamerę, ale różni się od fiberoskopu pod względem budowy. To zwykle sztywna rurka, czasami z giętkim końcem, która jest wyposażona w kamerę i oświetlenie. Endoskopy można stosować do inspekcji wąskich przestrzeni, ale z uwagi na swoją sztywną konstrukcję mogą być mniej elastyczne niż fiberoskopy.

Endoskop sprawdza się też do inspekcji wąskich otworów i przestrzeni, gdy tradycyjne narzędzia nie są możliwe do zastosowania. To pomocne urządzenie w diagnostyce maszyn oraz weryfikacji stanu technicznego urządzeń. Stosowany jest także w budownictwie do sprawdzania instalacji elektrycznych lub wentylacyjnych. Fiberoskop techniczny często wykorzystywany jest z kolei do wykonywania inspekcji wewnętrznej rurociągów, silników i innych trudno dostępnych miejsc w przemyśle. Jest on zwykle cieńszy i bardziej elastyczny, przez co można go stosować w wąskich, krętych przestrzeniach. Taka konstrukcja sprawia, że bez problemu da się nim manewrować wewnątrz badanego obiektu. Endoskopy techniczne są z kolei mniej elastyczne niż fiberoskopy, co z kolei może negatywnie wpływać na ich zdolność do penetrowania wąskich, skomplikowanych przestrzeni. W zależności od modelu występują jednak w różnych średnicach i długościach, co pozwala na adaptację do wielu zastosowań.

Jakie zastosowanie ma fiberoskop techniczny i endoskop techniczny?

Fiberoskop techniczny znajduje szerokie zastosowanie do wykonywania wewnętrznych inspekcji rurociągów, umożliwiając dokładne sprawdzenie stanu wnętrza rur. Sprawdza się też do badania silników – zarówno w motoryzacji, jak i przemyśle lotniczym czy morskim. Za pomocą tego urządzenia ocenia się stan techniczny podzespołów, wykrywa usterki czy ślady zużycia. Poza tym fiberoskopy stosuje się do kontroli jakości produkcji w branżach wymagających precyzyjnej inspekcji wewnętrznej.

Endoskopy techniczne z kolei idealnie nadają się do inspekcji spawów w przemyśle metalurgicznym czy w konstrukcjach budowlanych. Za ich pomocą bada się spoiny wewnątrz rur czy zbiorników. To również przydatne urządzenia do inspekcji instalacji elektrycznych, hydraulicznych oraz wentylacyjnych.

W naszej firmie Endo-Tech sprzedajemy certyfikowane endoskopy techniczne oraz fiberoskopy techniczne, które sprawią, że pomiary wykonywane w trudnych warunkach pracy będą precyzyjne i dokładne.