Budowa endoskopu

utworzone przez | sty 19, 2024 | Aktualności | 0 komentarzy

Specjalistyczna budowa endoskopu sprawia, że urządzenia te sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach. Endoskop to wąska i długa sonda, która poprzez niewielkich rozmiarów kamerę USB wyposażoną w źródło światła, przekazuje obraz bezpośrednio do monitora. Istotnym elementem endoskopu jest kabel połączeniowy, który pozwala na kierowanie kamery w dowolne, nawet trudno dostępne miejsce. Powinien być on odpowiednio sztywny, a po wygięciu musi utrzymywać określony kształt. Wyjątkowo ważna jest również sama sonda. Powinna posiadać jak najmniejszą średnicę tak, aby mogła bez problemu zmieścić się w różnego rodzaju szczeliny i trudno dostępne miejsca. W zależności od zastosowania endoskopu należy wybierać sondy o odpowiedniej długości, oraz w razie potrzeb także te wodoodporne.

Obraz pochodzący  z kamery endoskopu jest przekazywany do wbudowanego wyświetlacza lub do ekranu komputera (po podłączeniu do urządzenia). Ekran monitora sprawdza się bardzo dobrze jako swoisty podgląd  monitorowanej powierzchni. Umożliwia on obserwowanie badanych elementów i analizowanie na żywo ich wyglądu oraz struktury, a także zapisywanie zdjęć z pomiarów, do późniejszej analizy. Przy wyborze endoskopu z wbudowanym wyświetlaczem, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Odpowiednia jakość obrazu pozwoli na możliwość zaobserwowania nawet najbardziej szczegółowych elementów badanej powierzchni. Wybór sondy o doskonałej jakości nie będzie rozsądnym wyborem, jeśli również sam wyświetlacz nie będzie miał wysokich parametrów.

Jakie jest zastosowanie i rodzaje endoskopów w przemyśle?

Endoskopy ze względu na swoją uniwersalność, posiadają szeroką gamę zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Endoskopy znajdują swoje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Umożliwiają one np. sprawdzanie tłoków, dysz, silników i turbin np. przemyśle turbin wiatrowych. Pozwalają na wygodną kontrolę różnego rodzaju elementów i części w branży stoczniowej. Dzięki nim można dokonywać wygodnej inspekcji fragmentów złożonych już maszyn, bez konieczności ich rozmontowywania.

Pod względem budowy oraz zastosowania, wyróżnia się różne rodzaje endoskopów. Mogą mieć sztywną lub giętką końcówkę, która wprowadzana jest w weryfikowaną ciecz.

Jakie zastosowanie ma endoskop samochodowy?

Endoskopy mogą być wykorzystywane do kontroli podwozia, silników czy różnego rodzaju trudno dostępnych instalacji. Przy ich pomocy można dotrzeć do np. zakamarków silnika, przyjrzeć się drobnym elementom czy ocenić stan techniczny części. Odpowiednio dobrany endoskop pozwala przeprowadzać bezinwazyjną diagnostykę silników spalinowych. Ta metoda pozwala znacznie zaoszczędzić czas pracy poprzez brak konieczności demontowania silnika w celu przeprowadzenia inspekcji. Boroskop (endoskop sztywny) umożliwi w wygodny sposób wykrycie wszelkiego rodzaju uszkodzeń i nieprawidłowości. W branży automotive endoskopy są wykorzystywane przy szeroko pojętej produkcji samochodów, podczas kontroli jakości czy w celach usprawnienia samego procesu powstawania pojazdów i części do nich przeznaczonych.

Endoskop samochodowy pozwala również na weryfikację stanu zawieszenia bez konieczności demontażu kół czy podnoszenia auta. Mechanik, korzystając z takiego urządzenia, sprawdzi, czy żadna ciecz nie cieknie z silnika. Kamerę wsunie się nawet do układu wentylacji, aby przeanalizować jego czystość i szczelność. Poza tym nowoczesne endoskopy umożliwiają zrobienie zdjęcia czy nakręcenie filmu, za pomocą którego można obejrzeć, co dzieje się pod maską.

Endoskopy w lotnictwie

Endoskopy doskonale sprawdzają się w procesie produkcji silników samolotowych oraz w codziennej pracy firm zajmujących się serwisowaniem samolotów. Przy pomocy endoskopu można wyjątkowo skutecznie i precyzyjnie diagnozować silniki turbinowe. W procesie produkcji każdy silnik po zmontowaniu, odbyciu wstępnych regulacji oraz przeprowadzeniu kontroli szczelności, jest poddawany testom przy pomocy endoskopu. Napęd silnika poddawany jest szczegółowemu i ostatecznemu badaniu, a następnie jest konserwowany i przekazany do klienta. Taki sam proces kontroli przy pomocy endoskopu przeprowadzany jest także w procesie konserwacji i naprawy elementów silnika.

Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą endoskopów w Endo-Tech. Proponujemy wysokiej jakości urządzenia, które usprawnią pracę w wymagających warunkach. Służymy kompleksowym wsparciem na każdym etapie współpracy.