Badania szczelności spoin metodą penetracyjną

utworzone przez | mar 1, 2024 | Aktualności | 0 komentarzy

Badania szczelności spoin metodą penetracyjną umożliwiają zweryfikowanie stanu połączeń konkretnych elementów. To m.in. sposób na sprawdzenie, czy dany spaw jest wolny od wad i wystarczająco szczelny. Tego rodzaju badanie zaliczane jest do rodzaju badań nieniszczących NDT, które polega na wykrywaniu otwartych lub ukrytych wad w spoinach.

Na czym polegają badania szczelności spoin metodą penetracyjną?

Tego rodzaju badania rozpoczynają się od dokładnego oczyszczenia powierzchni spoiny, aby usunąć zanieczyszczenia. Pozwala to uzyskać lepszą penetrację penetrantu. Następnie specjalny barwny lub fluorescencyjny penetrant jest nanoszony na powierzchnię spoiny. Ma zwykle postać płynu o niskiej lepkości, który może łatwo wniknąć w otwarte pory, szczeliny i inne wady. Po upływie określonego czasu penetrant jest usuwany z powierzchni spoiny, pozostawiając tylko wewnątrz wad lub szczelin. W tym celu korzysta się ze zmywacza – cieczy o doskonałej rozpuszczalności, słabym wnikaniem w nieciągłości oraz dużą prędkością parowania.

Kolejny etap to nałożenie wywoływacza, który chłonie penetrant. Wyróżnia się drobnoziarnistą strukturą, białą barwą. Po upływie określonego czasu spoina jest oceniana pod kątem obecności wad poprzez obserwację zmian koloru lub fluorescencji na powierzchni. Takie badania przebiegają stosunkowo szybko i są łatwe do wykonania. Dodatkowo wyróżnia je atrakcyjna cena, dlatego cieszą się dużym uznaniem i zainteresowaniem w wielu branżach, w których konieczne jest sprawdzenie jakości spoin.

Jakie zalety mają badania szczelności spoin metodą penetracyjną?

Badania szczelności spoin metodą penetracyjną umożliwiają wykrycie nawet małych wad – takich, jak mikroszczeliny. To z kolei sprawia, że technika ta jest bardzo skuteczna w identyfikacji najdrobniejszych defektów w spoinach. Może być stosowana jednocześnie do różnych rodzajów materiałów, co czyni ją uniwersalną w wielu dziedzinach przemysłu. Poza tym badania penetracyjne są stosunkowo prostym i łatwym do przeprowadzenia sposobem na wykrycie nieszczelności w spoinie. Nie wymagają zastosowania skomplikowanego sprzętu ani wysokich umiejętności technicznych.

Warto wspomnieć również o tym, że w porównaniu z niektórymi innymi technikami badań, ta technika jest również stosunkowo tania. Skupia się głównie na wykrywaniu wad powierzchniowych, co jest istotne w przypadku wielu aplikacji, gdzie istnieje ryzyko wycieków lub uszkodzenia spoiny. Poza tym w przypadku penetrantów fluorescencyjnych, które są stosowane w trakcie badań, wady mogą być łatwo zauważone nawet w warunkach słabego oświetlenia, co zwiększa skuteczność badania. Takie zalety sprawiają, że badania szczelności spoin metodą penetracyjną są popularne i szeroko stosowane w przemyśle.

W Endo-Tech oferujemy wysokiej jakości urządzenia, które usprawnią przebieg badań szczelności spoin metodą penetracyjną. Zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem z naszego sklepu. Zapewniamy dostęp do certyfikowanych urządzeń, dzięki którym uzyskane wyniki będą miarodajne.