Badania penetracyjne PT – normy

utworzone przez | paź 27, 2022 | Aktualności | 0 komentarzy

Badania penetracyjne PT to jedna z najpopularniejszych i najprostszych technik z obszaru badań nieniszczących. Jest to spowodowane faktem, że ten rodzaj badań można wykonać w przypadku wielu rodzajów materiałów, w bardzo różnych warunkach (także tych niesprzyjających). Zestaw badawczy nie jest skomplikowany i bez problemu użyje go nawet mniej doświadczona osoba.

Na czym polegają badania penetracyjne PT?

Badania penetracyjne PT wykorzystuje się w celu wykrycia nieciągłości otwartej powierzchni. Sprawdzą się więc przy występowaniu pęknięć czy porów. Technikę PT z powodzeniem stosuje się także na różnych materiałach – zaczynając od stali ferrytycznej, a kończąc na aluminium.

Aby wykonać badanie penetracyjne PT, korzysta się z trzech substancji – penetrantu, wywoływacza i zmywacza. Wcześniej należy oczyścić i odtłuścić powierzchnię poddawaną badaniu. Następnie można nanieść na nią penetrant, zostawiając go na pewien okres czasu (wnikania). Penetrant zwilży powierzchnię, a jego kapilarne właściwości sprawią, że wniknie do każdej otwartej nieścisłości.

Penetrację kończy etap zmywania pośredniego. Penetrant należy więc zetrzeć i zmyć z powierzchni. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby ścierając go nie spowodować jego wypłukania z wad. Tak przygotowany element jest już gotowy, aby nanieść na niego wywołacz. Jego zadaniem jest „wyciągnięcie” penetrantu z nieciągłości w celu umożliwienia obserwacji wskazań na danej powierzchni.

Jakie są wzorce i próbki do badań penetracyjnych PT?

Do badań penetracyjnych PT wykorzystuje się specjalne wzorce oraz próbki odniesienia. Zostały precyzyjnie określone przez normę PN-EN ISO 3452-3 w sprawie badań nieniszczących, badań penetracyjnych – część trzecia: Próbki odniesienia. Zgodnie z tą normą występują dwie wzorcowe próbki:

  • wzorzec 1 pozwala określić czułość systemu penetracyjnego. Wykorzystuje się go głównie w ośrodkach badawczych. W jego skład wchodzą 4 płytki powlekane warstwami niklowo-chromowymi. Ich grubość wynosi 10, 20, 30 lub 50 µm. Każda płytka ma rozbudowaną siatkę pęknięć, która jest uwidoczniona w trakcie badania PT. Aby określić czułość penetrantów o właściwościach fluorescencyjnych, korzysta się ze wszystkich płytek. Dla penetrantów kolorowych z kolei używa się tylko płytek 30 oraz 50 µm;
  • wzorzec 2 przeznaczony jest do kontrolowania systemów badawczych przez użytkowników. Pojedyncza próbka wykonana jest ze stali nierdzewnej i podzielona została na dwie strefy. Pierwsza ma 4 pola z różnym stopniem chropowatości. Pozwala jednocześnie określić zmywalność penetranta. Druga to strefa defektów, gdzie znajduje się 5 wad z rosnącymi wielkościami. Ta strefa daje możliwość obserwacji widoczności wskazań. W razie potrzeby dodatkowo pozwala wymienić system penetracyjny, zapewniając lepszą czułość badanych próbek.

W Endo-Tech oferujemy zgodne z aktualnymi normami zestawy do badań penetracyjnych PT. Zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem i usługami naszej firmy. Służymy kompleksowym wsparciem na każdym etapie podjętej współpracy.