Badania nieniszczące spoin

utworzone przez | paź 27, 2023 | Aktualności | 0 komentarzy

Badania nieniszczące spoin to metoda, która pozwala weryfikować stan spoin, dokonywać ich oceny oraz prognozować trwałość. Przeprowadzane są za pomocą nowoczesnych technologii i przy pomocy certyfikowanego oprzyrządowania, aby uzyskać możliwie najbardziej precyzyjne wyniki analizy.

Co wyróżnia badania nieniszczące spoin?

Badania te umożliwiają weryfikację niezgodności materiałowych spoin oraz ich stanu technicznego – bez jakichkolwiek zniszczeń czy zmian w ich strukturze. Badania nieniszczące spoin pozwalają wykryć wady lub usterki na wczesnym etapie w konstrukcjach, odkuwkach czy wyrobach hutniczych. W wyniku badania uzyskuje się informację dotyczącą miejsca występowania nieciągłości i jej rozmiarów.

Dlaczego warto stosować badania nieniszczące spoin?

Przede wszystkim jest to sposób na pełen monitoring i kontrolę całego procesu produkcji czy eksploatacji danego produktu. Dzięki temu można zapobiegać awariom i wcześnie likwidować usterki. Wpływa to na płynność oraz ciągłość pracy wykonywanych w firmie, a także pozwala zmniejszyć koszty, jakie rosną w razie niespodziewanych przerw produkcyjnych.

Poza tym bez względu na to, na jakim etapie produkcji jest badany element, przeprowadzając badania nieniszczące spoin można bardzo dokładnie sprawdzić parametry czy formę produktów, sporządzić ekspertyzę i dokumentację. Takie badania to więc sposób na ocenę właściwości oraz potwierdzenie faktycznego stanu czy jakości produktów bez zmian i niszczenia ich struktury.

Badania nieniszczące spoin eliminują także wadliwe elementy i przyspieszają czas produkcji. Za pomocą nowoczesnych przyrządów i technik badań NDT, można wykryć niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem uszkodzenia, nieprawidłowości i nieciągłości we wnętrzu konstrukcji. W tym celu wykorzystuje się np. nieinwazyjne badania poprzez ultradźwięki. W efekcie można zauważyć wady produktu, które w istotny sposób wpływają na wydajność pracy, ale przez ich wczesne wykrycie zapobiega się awariom.

Jakie są metody badań nieniszczących spoin?

Najpopularniejsze są trzy techniki:

  • badanie penetracyjne, które stosuje się w przemysłowej branży. Metodę wykorzystuje się przy materiałach nieporowatych w celu wykrycia nieciągłości na elemencie kutym czy odlewanym, połączeniach spawanych itd.,
  • badanie ultradźwiękowe – stosowane w celu wykrycia nieciągłości wewnętrznych – pęcherzy, wtrącenia, pęknięć, rozwarstwiania,
  • badanie magnetyczno-proszkowe – najszybsza i najskuteczniejsza technika badań NDT. Wykorzystywana jest zarówno w trakcie produkcji elementów, jak i ich eksploatacji.

W Endo-Tech proponujemy wysokiej jakości sprzęt do badań nieniszczących spoin. To oprzyrządowanie, za pomocą którego zapewnimy precyzyjną weryfikację stanu technicznego elementów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz zespołowi wykwalifikowanych pracowników zapewniamy Klientom najwyższą jakość świadczonych usług. Zachęcamy więc do zapoznania się z całym asortymentem produktów, które prezentujemy na stronie firmowej Endo-Tech. W razie pytań pozostajemy do pełnej dyspozycji.